Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Ľubovniansky hrad

Na kopci severne nad mestom Stará Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky hrad. Predpokladá sa, že bol založený v druhej polovici 13. storočia ako hraničný strážny hrad, no prvá písomná zmienka o ňom pochádza až z roku 1311, kde sa vdova po Omodejovi Abovi zaväzujú hrad vrátiť kráľovi, k čomu však nedošlo a kráľovské vojsko ho o rok neskôr dobilo.


Podpisom zmluvy medzi Žigmundom Luxemburským a Vladislavom II. Jagelovským v roku 1412 sa hrad spolu s 13. spišskými mestami dostal do poľského zálohu. Počas tohto obdobia na hrade sídlili aj starostovia zálohových miest. Počas husitských vojen bol hrad poškodený a v roku 1553 ho zničil požiar. V roku 1555 bol zrenovovaný a o dva roky neskor obohatený o renesančné prvky. V priebehu času sa hrad viac krát upravoval a posilnilo sa jeho opevnenie. V rokoch 1655 až 1661 počas Švédsko - poľskej vojny boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty. V roku 1768 bol na hrade väznený Móric Beňovský a v roku 1772 boli zálohované spišské mestá vrátanie Ľubovnianskeho hradu vrátené Uhorsku.


Hrad postupne stráca svoj význam, bol využívaný ako kasáreň a neskor ako skladisko. V roku 1819 štát predal hrad  Jurajovi Felixovi Raiszovi, ktorého rodina hrad pre nákladnú údržbu v roku 1880 prepustilo mestu. Mesto ho v roku 1883 odpredalo poľskému grófovi Zamoyskému, v ktorého vlastníctve ostal do roku 1945.

V súčastnosti je hrad sprístupnený verejnosti, v blízkosti sa nachádza aj stredoveký vojenský tábor a skanzen. Na hrade je organizovaných množstvo zaujímavých podujatí s pestrým programom.

Fotografie

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Prístup

K hradu je možný prístup autom, ŽSR a SAD, MHD Stará Ľubovňa. Pod hradom je vybudovaná platené parkovisko pre autá aj autobusy.


Vstupné

  • dospelý 5 €
  • deti (6-19), študenti VŠ 2,5 €
  • seniori (nad 60r.) 3,5 €
  • rodinná vstupenka (2 dospelý + max 4 deti do 15r.) 10 €
  • fotografovanie a natáčanie videa je bezplatné

Výhľadávané spojenia:
lubovniansky hrad, zigmund luxembursky, polsky zaloh, moric benovsky, korunovacne klenoty, muzeum, slovenske hrady, fotografie, skanzen, vojensky tabor, vstupne

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky