Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Košický hrad

O košickom hrade, ktorý sa nachádza na vrchu Hradová, severne nad Košicami je toho známe len veľmi málo. Známe však je, že toto územie bolo osídlené už v mladšej a neskorej dobe bronzovej.


Na základe polohy, rozsiahlosti hradného komplexu a samotnej hrúbky múrov sa predpokladá, že sa začal stavať ako kráľovsky hrad z obdobia pred prvou polovicou 13. storočia. Výstavba podobných rozsiahlych opevnení sa spravidla spája s mongolským vpádom do Uhorska. Krátko na to však mohlo dôjsť k založeniu mesta, ktoré ako nový typ sídla poskytovalo lepšie ekonomické možnosti a rozsiahly hrad nad novozaloženým mestom zostal nedokončený.


Do súčasnej doby sa nám z hradu zachovali časti opevnenia, pozostatky z valcovej veže a veže s trojuholníkovitým pôdorysom. V blízkosti hradu sa nachádza aj vyhliadková veža. Cesta na hrad je lemovaná drevenými vyrezávanými sochami. A pri hrade je vybudovaných aj niekoľko atrakcií. Neďaleko od hradu sa nachádza aj košická ZOO.

Fotografie

Cesta k hradu Mačka Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Výhliadka Výhľad na mesto Košice Dalekohľady Výhľad na mesto Košice Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Prístup

Od parkoviska, ktoré sa nachádza pri bufete pri ceste vedie cesta prístupným lesným terénom. Z parkoviska k hradu trvá cesta približne 15 minút.


Vstupné

Jedná sa o voľne dostupnú zrúcaninu hradu, pri ktorej sa žiadne vstupné neplatí.

Výhľadávané spojenia:
kosicky hrad, zrucanina, hrady vychodneho slovenska, mongolske vpady, historicke pamiatky, vyhliadka, vyhliadkova veza, zoo, vstupne

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky