Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Veľký Kamenec

Hrad Veľký Kamenec sa týči na pahorku uprostred obce Veľký Kamenec, ktorá sa nachádza v najjužnejšej časti východoslovenskej nížiny len pár kilometrov od slovensko - maďarskej hranice a približne 14 km západne od Kráľovského Chlmca, respektíve 15 km východne od Slovenského nového mesta, neďaleko od tokajskej vinohradníckej oblasti.


Vznik hradu sa datuje do obdobia druhej polovice 13. storočia po tatárskych vpádoch do Uhorska, no prvá písomná zmienka je až z roku 1323. Hrad patril šľachtickej rodine Šóšovcov  zo Soľnohradu a šľachticom zo Stredy nad Bodrogom, z čoho vznikali spory o jeho vlastníctvo a údržbu. V roku 1451 bol hrad dobitý vojskami Jána Jiskru a podnikali z neho výpady do okolia. V roku 1458 ho dobili kráľovské vojská a na hrade bola podpísaná mierová zmluva medzi Jánom Jiskrom a Jánom Hunyadim.


Koncom 15. storočia bola na hrade Veľký Kamenec vykoná rozsiahla rekonštrukcia a dobudované opevnenie. V 17. storočí sa však Juraj Šóoš aktívne zúčastnil Wesselényiho povstania a po dobití cisárskymi vojskami bol hrad na rozkaz panovníka zničený. V súčasnosti sa zachovala časť hradného paláca s južnou baštou, malá západná bašta a väčšia severná bašta.

Fotografie

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Hrad Veľký Kamenec Výhľad z hradu Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec Hrad Veľký Kamenec

Prístup

Hrad sa nachádza v centre obce Veľký Kamenec s možnosťou zaparkovať takmer pod hradom a návštevníkov čaká už len pár minútová prechádzka do kopca priamo k hradu.


Vstupné

Jedná sa o voľne dostupnú zrúcaninu hradu, pri ktorej sa žiadne vstupné neplatí.

Výhľadávané spojenia:
hrad veky kamenec, wesselenyiho povstanie, jan jiskra, jan hunyadi, historicke pamiatky zemplina, hrady vychodneho slovenska, zrucanina, fotografie, vstupne

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky