Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Mestský hrad v Banskej Bystrici

Mestský hrad v Banskej Bystrici tvorilo pôvodne niekoľko budov, tie mali za úlohu chrániť výnosy z ťažby medi a striebra. Hrad vznikal postupne, ako prvý sa začal stavať Kostol Nanebovzatia Panny Márie, neskôr v 15. storočí okolo neho vyrástlo opevnenie. Postupne pribudli bašty a v 16. storočí bolo opevnenie spevnené. Dnes je zachovaná asi len štvrtina opevnenia a len tri bašty, a to konkrétne Farská, Banícka a Pisárska bašta. Areál hradu dopĺňa Kostol sv. Kríža a barbakan s vežou.


Súčasťou hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia. Dnes tento dom slúži ako stála expozícia Stredoslovenského múzea. Ďo areálu hradu patrila aj pôvodne gotická, aktuálne renesančná Stará radnica - Praetórium. Dnes je tam sídlo Stredoslovenskej galérie.

Barbakan

Barbakan bol vstupnou bránou do hradu, ktorá bola vybavená padajúcim mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú podobu barbakan nadobudol po roku 1761, kedy mesto zachvátil požiar. V rokoch 2005 až 2006 bol barbakan opätovne zrekonštruovaný. Táto rekonštrukcia zanechala v obyvateľoch mesta rôznu odozvu. Od tej doby v barbakane pravidelne sídli reštaurácia s rovnakým názvom, avšak jej majiteľ sa za tie roky niekoľkokrát zmenil. Celý barbakan sa dá navštíviť počas výnimočných príležitostí ako je napríklad Deň sprievodcov a podobne.

Fotografie hradu v Banskej Bystrici

Nasledujúce fotografie nám poskytla naša návštevníčka maronhime, za čo jej patrí naše poďakovanie.

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Prístup k hradu v Banskej Bystrici

Autom sa dostaneš priamo až k hradu. Nachádza sa totiž v historickom centre mesta.

Vstupné na hrade v Banskej Bystrici

V niektorých budovách sa neplatí vstupné, iné však majú vlastné vstupné.


Výhľadávané spojenia:
banska bystrica, mestky hrad, kostol nanebovzatia panny marie, farska basta, banicka basta, pisarska basta, kostol svateho kriza, barbakan, veza, stara radnica, praetorium, stredoslovenske muzeum, stredoslovenska galeria, fotografie mestskeho hradu, vstupne, okres banska bystrica, banskobystricky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky