Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Strečno

Hrad  Strečno vznikol približne na prelome 13. a 14. storočia, pravdepodobne na základoch už staršej pevnosti. Prvé písomné zmienky o ňom pochádzajú z obdobia Matúša Čáka Trenčianskeho ako sídlo strečnianskeho panstva. Hrad slúžil ako ochrana mýtnej stanice, ktorá sa nachádza pri brode rieky Váh pod hradom.


Za zakladateľov hradu sa považuje rodina Balašovcov. Ako väčšinu hradov na Považí, aj Strečno patrilo do vlastníctva Matúša Čáka. Kráľovským majetkom sa hrad stal až začiatkom 15. storočia. Následne hrad striedal mnoho majiteľov, z ktorých medzi najvýznamnejších patrili: Ján Zápoľský, či František Vesselény. Počas Thököliyho povstania slúžil ako ochrana povstalcov proti Habsburgovcom. Po dobití hradu cisárskymi vojskami Leopolda I. zničili vonkajšie opevnenie, poškodili hradné budovy a zasypali hradnú studňu. V súčasnosti je hrad zakonzervovaný a slúži ako múzeum, ktoré prezentuje archeologické nálezy z okolia Žiliny.

Hrad bol domovom aj veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách, Žofie Bosniakovej. Žofia bola manželkou Františka Vesseléniho. Zomrela ako 35 ročná, a 45 rokov po jej smrti bolo jej telo nájdene neporušené, aj keď nebola ani mumifikovaná, ani vopred balzamovaná. Preto si mnohí ľudia začali myslieť, že Žofia bola svätica. Jej telo bolo vystavené v kostole v Tepličke nad Váhom do roku  2009, kedy boli jej pozostatky zničené psychicky narušeným mužom. V hradnej kaplnke sa nachádza replika jej pozostatkov. 


Z hradnej veže je prekrásny výhľad na široké okolie. V blízkosti hradu Strečno sa nachádza aj zrúcanina hradu Starý hrad a v okolí je množstvo turistických a cyklistických ciest, ako aj možnosť plaviť sa na pltiach po Váhu. Zaujímavosťou je, že na hrade bol natáčaný film Dračie srdce.  V priebehu roka sa konajú na hrade rôzne tematické akcie.

Fotografie hradu Strečno

Strečno z hradného nádvoria Kompa na prepravu aút a ľudí Výhľad zo spodných hradieb Replika hradu Strečno Hradná kuchyňa na Strečne Výhľad z hradnej veže Schody do hradnej veže Pohľad na Strečno z Váhu

Otváracie hodiny

  • Apríl - september: Po - Ne, 9:00 - 18:00, posledný vstup 17:15
  • Október: Po - Ne, 9:00 - 16:00, posledný vstup 15:15
  • Mimo sezóny (1. - 31. 3. a 1. - 30. 11.): So - Ne, 11:00 - 16:00, posledný vstup 15:15, prehliadka s lektorom (v prípade zlých poveternostných podmienok bude hrad uzavretý)
  • December, január, február: len pre skupiny nad 20 osôb, dohodou.

Prístup na hrad

Pod hradom je možné zaparkovať auto na odstavnom parkovisku odkiaľ vedie vydláždená cesta obchádzajúca hradné bralo až ku vstupnej bráne.

Vstupné

  • Dospelí - 5 €
  • Študenti, deti (6 - 15) - 3 €
  • Dôchodcovia - 3 €
  • ZŤP - 3€
  • Rodinné (2 dospelí + 2 deti od 6 do 15 rokov) - 13 €

Výhľadávané spojenia:
strecno, hrad strecno, matus cak trenciansky, frantisek vesseleny, thokoliyho povstanie, maria bosakova, dracie srdce, rekonstrukcia hradu, archeologicke muzeum ziliny, fotografie hradu strecno, otvaracie hodiny hradu strecno, vstupne na hrad strecno

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky