Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Sivý Kameň

Pozostatky hradu Sivý kameň sa nachádzajú na vrcholku nad obcou Podhradie vo východnej časti Trenčianskeho kraja, približne 16 kilometrov od Prievidze. Z hradu je krásny panoramatický výhľad na Prievidzkú kotlinu a za dobrej viditeľnosti je vidieť až na  Bojnický zámok.


Hrad bol postavený v prvej polovici 14. storočia ako kráľovský hrad, ktorý až do roku 1388 spravovali kasteláni z Bojnického hradu. Výstavbu si vyžiadala zmena politických pomerov po smrti Matúša Čáka a zároveň okrem Bojnického hradu sa v danej oblasti žiadny ďalší hrad nenachádzal. V priebehu 14. a 15. storočia hrad často menil majiteľov, až do roku 1434, kedy kráľ daroval hrad aj s priľahlími dedinami Gregorovi Majténimu a jeho dedičom.


V roku 1524 hrad vyhorel. O dva roky neskôr, v bitke pri Moháči, padol do tureckého zajatia vnuk Gregora Majténiho, Bartolomej, a bolo ho treba vykúpiť. Oprava hradu i výkupné Majténiovcov finančne zaťažilo. Hrad síce odolal útokom vojsk bratov Jána a Rafaela Podmanickovcov a bol následne v polovici 16. storočia prestavaný, ale v septembri 1623 dobyli a vyplienili sivokamenské panstvo vojská sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena a Majténiovcov odvliekli do zajatia. Poškodený hrad časom strácal na význame a jeho majitelia sa presunuli do Novák. Jeho úplný koniec zavŕšilo povstanie Františka II. Rákocziho. Opustený hrad postupne chátral a jeho zánik urýchlili aj obyvatelia okolitých obcí, ktorý ho dlhé roky využívali ako stavebný materiál.

Fotografie

Hrad Sivý Kameň Výhľad z hradu Sivý Kameň Výhľad z hradu Sivý Kameň Okolie hradu Sivý kameň

Prístup

Hrad sa nachádza nad obcou Podhradie, kde je možné zaparkovať takmer priamo pod hradom.


Vstupné

Jedná sa o voľne dostupnú zrúcaninu a žiadne vstupné sa nevyberá.

Výhľadávané spojenia:
hrad sivy kamen, bojnicky zamok, bitka pri mohaci, gabriel bethlen, frantisek II. rakoczi, horna nitra, hrady hornonitrianskeho panstva, fotografie, zrucanina, vstupne, pristup

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky