Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Revište

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu, ktorá leží približne 4 km severne od mesta Žarnovica na pravom brehu rieky Hron a je dobre viditeľný aj z rýchlostnej cesty R1. Priamo z hradu je  nezabudnuteľný pohľad na Hronský úval a priľahlú oblasť Štiavnických vrchov.


Presný rok výstavby hradu nie je známy, avšak prvá zmienka o ňom pochádza z druhej polovice 13. storočia, kde sa spomína už ako existujúci hrad, je z roku 1265. V období rozmachu tažby zlata v Kremnici sa dostáva hrad pod kontrolu kráľa, tak zo strany koruny vzniká väčšia snaha kontroly a bezpečnosti tejto oblasti. Neskôr v roku 1424 ho kráľ Žigmund daroval kráľovnej Barbore ako veno spolu s kráľovskými mestami.

S rastúcou hrozbou tureckých vpádov bol hrad Revište po roku 1554 začlenení do sústavy protitureckých opevnení a je opevnený novým renesančným opevnením. Počas Thökölyho povstania sa dostáva pod kontrolu kurucov, ktorí ho pri ústupe vyplienili a vypálili. No napriek ťažkému poškodeniu bol čoskoro opravený a na hrade boli zriadené ubytovne pre úradníkov banskej komory. Avšak už od 19. storočia je z hradu len ruina.


V okolí hradu Revište je sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavosti kultúrno-historického ako aj prírodného významu. Neďaleko sa nachádza napríklad opevnený kláštor v Hronskom Beňadiku, alebo termálne kúpalisko vo Vyhniach. Obec Revištské Podzámčie je zároveň aj vhodnou zastávkou pri splavovaní rieky Hron. V blízkom okolí sa nachádzajú aj ďalšie hrady ako Šášov, Živánska veža prípadne Starý hrad Nový hrad v Banskej Štiavnici. 

Fotografie hradu Revište

Pohľad na zrúcaninu z diaľky Výhľad z hradu Revište Výhľad z hradu Revište Hrad Revište Hrad Revište Hrad Revište Výhľad z hradu Revište Hrad Revište Hrad Revište Hrad Revište Koza na hrade Revište Hrad Revište Hrad Revište Hrad Revište Hrad Revište Hrad Revište

Prístup k hradu Revište

Hrad Révište sa nachádza nad obcou Revištské Podzámčie, z ktorej vedie asfaltová cesta k parkovisku, od ktorého vedie krátky náučný chodník priamo na hrad.

Vstupné na hrad Revište

Hrad je zrúcania a preto sa tu vstupné neplatí.


Výhľadávané spojenia:
hrad reviste, kral zigmund, kralovna barbora, tokelyho povstanie, protiturecke opevnenia, fotografie hradu reviste, vstupne na hrad reviste, banske mesta, okres zarnovica, ruiny, zrucanina, splav hrona,

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky