Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Ľupča

Ľupčiansky hrad sa nachádza nad obcou Slovenská Ľupča, pričom sa jedná o národnú kultúrnu pamiatku. Hrad sa nachádza v údolí Hrona, asi 10 km od Banskej Bystrice. Postavený je na juhovýchodnom okraji Starohorských vrchov. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1250, kde sa uvádza pod názvom Liptza. Podľa všetkého vznikol na mieste staršieho hradiska po vpáde Mongolov, pričom ho založil uhorský kráľ Belo IV. Významná poloha z neho urobila časté sídlo panovníkov. V júni 1443 zasiahlo Uhorsko silné zemetrasenie, pri ktorom bol poškodený aj Ľupčiansky hrad. Došlo k rozsiahlym opravám, ktoré pokračovali aj po roku 1572, kedy bola realizovaná jeho prestavba.


V 17. a 18. storočí často menil majiteľov, pričom bol opakovane vyrabovaný. Poslednou ranou bol požiar, po ktorom sa vykonali len nutné opravy. V hrade vznikol sirotinec, neskôr pribudla škola a výchovný ústav pre mladistvých. Hrad v roku 2002 prebrali Železiarne Podbrezová, ktoré vykonali rozsiahle rekonštrukčné práce. Na hornom hrade sa nachádza studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb. Na hornom nádvorí sa nachádzajú dva bohato zdobené portály. Na dolnom nádvorí sa nachádza tzv. Korvínova lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov. Vďaka tomu patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe. Okrem iného sa tu nachádzajú aj originály sôch z roku 1725, ktoré pochádzajú z morového stĺpu z námestia v Slovenskej Ľupči.

Fotografie hradu Ľupča

Nasledujúce fotografie nám poslala naša návštevníčka Mirka. Ďakujeme.

Pohľad na hrad z bývalej bašty Detail hradu Ľupča Detail hradu Ľupča Výhľad na mesto Slov. Lupča Detail hradu Ľupča Nádvorie hradu Ľupča Detail hradu Ľupča Delové gule na hrade Ľupča

Otváracie hodiny na hrade Ľupča

Hrad je počas mesiac júl a august otvorený denne, okrem pondelka. Otvorené má od 10:00 do 15:30, pričom vstupy sú v polhodinových intervaloch a len so sprievodcom. Minimálny počet návštevníkov na jeden vstup je 4 osoby. V prípade, že chcete hrad návštíviť v mesiacoch september až jún, tak je nutné si dohodnúť návštevu 1 deň vopred.


Prístup na hrad Ľupča

Hrad je prístupný cestou z obce. K hlavnej bráne sa dostanete až autom, ale treba pamätať na to, že sa jedná o pomerne úzku cestu, takže ak niekoho stretnete v protismere, budete musieť cúvať. Preto auto skôr odporúčame nahať v meste a cestu vyjsť pešo. Nie je veľmi dlhá a ani nejako veľmi náročná, určite to zvládnete.

Svadba na hrade Ľupča

Aj na tomto hrade je možné zabezpečiť si svadobný obrad. Na tieto účely slúži Gizelina sála, ktorá je zariadená s mobiliárom v štýle Ľudovíta XVI. Priestor dotvárajú historické hodiny so svietnikmi z konca 19. storočia a obradný stôl talianskej provincie. Prenájom Gizelinej sály stojí 415 €.  Kapacita tejto sály je 65 hostí. Okrem toho je možné si prenajať Spoločenskú sálu pre účely svadobnej hostiny. Prvé tri hodiny prenájmu stoja 996 €, pričom každá ďalšia začatá hodina stojí 265 €. Kapacita Spoločenskej sály je 50 hostí.

Vstupné na hrad Ľupča

Prehliadka trvá približne 45 minút. Možné je si doplatiť aj lektorský výklad v cudzom jazyku za 10 € na 1 výpravu. Použitie videokamery je zakázané. K dispozícii sú aj rôzne zľavnené vstupy ako je napríklad rodinná vstupenka.

  • dospelí: 1 €
  • deti, mládež, študenti a dôchodcovia: 0,50 €
  • dôchodcovia nad 70 rokov: zadarmo
  • deti do 6 rokov: zadarmo
  • fotoaparát: 10 €

Výhľadávané spojenia:
hrad lupca, slovenska lupca, lupciansky hrad, liptza, belo iv, rekonstrukcia hradu, zeleziarne podbrezova, korvinova lipa, morovy stlp, historia hradu, fotografie z lupcianskeho hradu, fotografie z hradu lupca, otvaracie hodiny na hrade lupca, otvaracie hodiny na lupcianskom hrade, pristup na hrad lupca, pristup na lupciansky hrad, svadba na hrade lupca, svadba na lupcianskom hrade, prenajom gizelinej saly, gizelina sala, gizelin dom, vstupne na hrade lupca, vstupne na lupcianskom hrade

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky