Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Krásna Hôrka

Krásna Hôrka je hrad zo 14. storočia. Nachádza sa nad obcou Krásnohorské Podhradie, ktorá je neďaleko mesta Rožňava. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1333, samotný hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2012 vypukol na hrade požiar, ktorý zničil šindlové stechy, zvonicu a expozíciu v hornom gotickom paláci. Aktuálne má hrad novú strechu.


Hrad vznikol na ochranu cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti. Predpokladá sa, že Krásnu Hôrku postavili na mieste staršieho hradiska. Pôvodný hrad pravdepodobne vznikol už v 13. storočí. Tvorila ho hranolová veža a obytný palác so spoločným opevnením. Turecká hrozba prinútila jeho tehdajšieho pána - Františka Bebeka, k vybudovaniu nového opevnenia. To navrhol taliansky architekt A. de Vedano. Bebek sa však dostal do nemilosti cisára a v roku 1567 sa cisárske vojská zmocnil jeho majetkov.


Na hrade sa striedali kráľovskí kapitáni, ale to hradu neprospievalo. Až Peter Andrássy začal koncom 16. storočia s prestavbou hradu, ktorá trvala takmer 100 rokov. Hrad po roku 1710 upravili, súčasne s kaštieľom Betliar. Hrad v roku 1818 vyhorel, avšak núdzovo ho opravili. V roku 1857 sa hrad stal ich rodovým múzeom, verejnosti bol sprístupnený až po roku 1875. Avšak od roku 1945 je hrad majetkom štátu a postupne prešiel pamiatkovou obnovou.


Fotografie hradu Krásna Hôrka

Za fotografie ďakujeme nášmu návštevníkovi Michalovi.

Krásna Hôrka Výhľad z Krásnej Hôrky Vo vnútri Krásnej Hôrky Delo Koč Interiér Krásnej Hôrky Kuchyňa Múmia

Prístup na hrad Krásna Hôrka

Hrad sa nachádza nad obcou Krásnohorské podhradie, kde sa odporúča odstaviť aj auto. Následné je nutné vyšlapať mierny kopec.

Vstupné na hrade Krásna Hôrka

Hrad je kvôli nedávnemu požiaru zatvorený.

  • Dospelí: 6 €
  • Deti od 6 rokov, študenti, osoby od 62 rokov: 4 €
  • Deti do 6 rokov a ZŤP: 0 €
  • Fotoaparát: 4 €
  • Videokamera: 6 €

Výhľadávané spojenia:
krasna horka, hrad krasna horka, krasnohorske podhradie, poziar, rekonstrukcia, palac, frantisek bebek, bebekovci, roznava, kastiel betliar, peter andrassy, adrassyovci, vstupne, pristup, fotografie, okres roznava, kosicky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky