Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Fiľakovo

Jedná sa o stredoveký hrad, ktorého ruiny sa nachádzajú nad mestom Fiľakovo. Predpokladá sa, že v 12. storočí stál na mieste hradného vrchu kamenný hrad. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242. Hrad vlastnili viacerí majiteľa, o. i. aj Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1483 hrad dobyli vojská kráľa Mateja Korvína. V roku 1551 bol hrad prestavaný na renesančnú pevnosť. Spolu s hradom sa vtedy vybudovalo aj mestské opevnenie, ktoré nadväzovalo na hradnú akropolu.


V roku 1554 sa hrad dostal do rúk Turkov. Cisárske vojská ho dobyili späť až v roku 1593. V rokoch 1602 až 1604 bol hrad obnovený. Avšak hneď na to ho obsadili bočkajovské vojská. Hrad bol niekoľkokrát rýchlo a opakovane upravovaný, konkrétne v rokoch 1608, 1609, 1613 a 1619. Posledná úprava súvisela s požiarom v roku 1615. Neskôr bola na Červenej skale postavená strážna veža. V roku 1672 boli opravené hradné múry, vtedy bol pod správou Koháryovcov. V roku 1682 hrad dobyl Tököli, ktorému výdatne pomáhali Turci. Hrad vyhorel a odvtedy je v ruinách, avšak od roku 1972 sa uskutočňuje konverzácia hradných ruín. V rekonštruovanej Bebekovej bašte bola zriadená expozícia z dejín hradu a mesta.

Fotografie hradu Fiľakovo

Následujúce fotografie nám poskytol náš návštevník Michal. Ďakujeme.

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Starbucks Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Otváracie hodiny na hrade Fiľakovo

Múzeum  je otvorené od 15. marca do 15. novembra, pričom je otvorené sedem dní v týždni a to od 10:00 do 18:00.


Prístup na hrad Fiľakovo

Prístup na hrad je jednoduchý, vedie cez postrannú uličku v blízkosti hradného múzea, ktoré sa nachádza v centre mesta.

Vstupné na hrade Fiľakovo

Hradby a okolie Bebekovej bašty je voľne dostupné. Vstupné sa platí len do samotnej bašty.

  • návštevníci do 6 a nad 70 rokov: 0 €
  • návštevníci od 7 do 26 rokov a od 62 do 69 rokov: 1,50 €
  • návštevníci od 27 do 61 rokov: 3 €
  • fotografovanie a nahrávanie videa: 1,50 €

K dispozícii je aj Karta priateľov Fiľakovského hradu, ktorá platí na jeden rok. Počas tohto obdobia môžete múzeum navštíviť koľkokrát chcete. Platí sa len za vydanie karty a to 5 € pre osoby staršie ako 27 rokov alebo 2,50 € pre osoby mladšie ako 27 rokov.


Výhľadávané spojenia:
filakovo, hrad filakovo, pevnost filakovo, matus cak trenciansky, matej korvin, obnova hradu, poziar na hrade, zrucanina, ruiny, fotografie z hradu filakovo, pristup na hrad filakovo, otvaracie hodiny na hrade filakovo, vstupne na hrade filakovo, filakovske hradby, hradne hradby, priekopa, akropola, karta priatelov filakovskeho hradu

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky