Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Dobrá Niva v obci Podzámčok

Hrad Dobrá Niva je tiež známy aj ako Dobronivský hrad. Dnes sa jedná o konzervovanú zrúcaninu gotického hradu, ktorá sa nachádza nad obcou Podzámčok. Hrad vznikol až v druhej polovici 13. storočia, keď do ríše vpadli mongoli. Stal sa strážnym objektom na obchodnej ceste južne od Zvolena.


Hrad prevažne patril kráľovniam, avšak už v 17. storočí bol vo veľmi zlom stave, takže sa správa Dobronivského panstva radšej presťahovala do novej budovy. Tú postavili v podhradí ešte v roku 1609. Na samotnom hrade ostala len vojenská posádka. Neskôr často menil majiteľov, avšak od 18. storočia už len pustol. Hrad Dobrá Niva sa skladal z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné vo forme hlbokých priekop a širokých valov. Tie pravdepodobne boli posilňované streľbou z hradu. Samotné strieľne však neboli zachované.


Fotografie hradu Dobrá Niva

Nasledujúce fotky nám poslal náš návtevník Ico. Ďakujeme.

Pozostatky hradu Výhľad Výhľad Výhľad

Prístup na hrad Dobrá Niva

Autom sa dá dostať až po parkovisko pod hradom. Následne treba vyšlapať mierny kopec a si na mieste. Nejedná sa o žiadnu náročnú túru, ale nie je tam žiadny spevnený chodník, takže i dobre rozmysli za akých podmienok tam pôjdeš.

Vstupné na hrade Dobrá Niva

Jedná sa o voľne dostupnú zrúcaninu, takže sa neplatí žiadne vstupné.


Výhľadávané spojenia:
hrad dobra niva, dobronivsky hrad, podzamcok, zvolen, dobronivske panstvo, zrucanina, fotografie, pristup autom, vstupne, okres zvolen, banskobystricky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky