Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Divín

Divín bol pôvodne gotický hrad, dnes je však len zrúcaninou. Hrad bol pôvodne postavený v 12. alebo 13. storočí ako ochrana stredoslovenskej banskej oblasti. Prvá zmienka pochádza z roku 1329. Pôvodne patril rodu z Lúčenca, avšak v roku 1469 ho Matej Korvín daroval Michalovi Orságovi.


Onedlho prešiel do vlastníctva Jána Nadášyho Ongora, avšak po jeho smrti sa hradu násilne zmocnil Žigmund Balaša. V roku 1559 bolo vybudované nové podhradie, ale ani to nezabránilo tomu, že ho dobyli Turci. Tí ho okupovali až do roku 1593, kedy sa vrátil späť do rúk Balašovcov. V roku 1683 ho dobyli cisárske vojská a následne ho aj podpálili. Hrad si zachoval murivo a dispozíciu stredovekého hradu. Aktuálne na hrade prebieha archeologický výskum a snaha o jeho rekonštrukciu. V prvej fáze by chceli zrúcaninu zakonzervovať, aby ďalej nechátrala. Na rekonštrukciu sú použité aj fondy Európskej únie.


Fotografie hradu Divín

Nasledujúce fotografie nám poskytol náš návštevník Michal.

Hrad Divín Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Ružiná Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Hrad Divín Hrad Divín Hrad Divín

Prístup k hradu Divín

Auto treba nechať v blízkosti námestíčka (kláštoru) alebo pri vinárni pod hradom. Od vinárne potom treba ísť hore kopcom. Dôjdete ku cintorínu a od neho je to už len kúsok ku hradu. Potom stačí prejsť hradnou bránou a ste na mieste.

Vstupné na hrade Divín

Hrad je aktuálne bez vstupného, avšak prebiehajú tu rekonštrukčné práce, takže treba byť opatrný.


Výhľadávané spojenia:
hrad divin, okres lucenec, banskobystricky kraj, fotografie hradu divin, pristup k hradu divin, vstupne na hrade divin, zadarmo, rekonstrukcia hradu divin, obnova hradu divin, matej korvin, fondy europskej unie

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky