Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Hrad Čabraď (Litava)

Čabraď je momentálne zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok. Hrad sa týči nad údolím Litavy, čo je aj jeho pôvodné meno. Jeho výstavba začala v 13. storočí, pričom prvá písomná zmienka je už z roku 1276. Jeho úlohou bolo chrániť cesty, ktoré viedli k banským mestám. V polovici 15. storočia bol aj sídlom Jiskrových vojsk. V 16. storočí bol dôležitou protitureckou pevnosťou, čo dokazuje aj fakt, že Turkom sa ho niekoľkokrát nepodarilo dobyť.


Jeho jadro sa skladalo z veže, ktorá bola chránená štyrmi baštami a hradného palácu.  V roku 1520 ho dal ostrihomský arcibiskup T. Bakócz upraviť a prestavať. V 17. storočí premenili posledné prestavby vnútorný hrad na pohodlné panské sídlo. V 18. storočí sa jeho majitelia presťahovali do nového honosného kaštieľa v Svätom Antone a tak význam hradu rýchlo upadal. Navyše ho v roku 1812 nechali radšej podpáliť, aby ho neobsadili lúpežní rytieri. V 19. storočí bola dostavaná sýpka, ktorá rovnako ako hrad schátrala.


Aktuálne prebieha iniciatíva za obnovu tohto hradu, ktorú organizuje občianske združenie Rondel.

Fotografie hradu Čabraď

Za nasledujúce fotografie patrí naše poďakovanie nášmu návštevníkovi Michalovi. Veľmi pekne ti ďakujeme.

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Pohľad na hradné nádvorie Bez pomenovania

Prístup na hrad Čabraď

Auto treba nechať pri laze Konské, lebo ďalej pokračuje len lesná cesta je tam zákaz vjazdu. Potom cesta vedie dolinou, takže sa netreba znepokojovat tým, že ideš stále dole do doliny. Po 40 minútach by si mal byť už priamo v doline riečky Litava, kde natrafíš na most. Za ním je kostol od ktorého vedie chodník na hrad.

Vstupné na hrad Čabraď

Keďže sa jedná o voľne dostupnú zrúcaninu, tak sa neplatí žiadne vstupné. V prípade, že chceš podporiť dobrú vec, môžeš prispieť na jeho obnovu. Určite tým potešíš aj ďalšie generácie.


Výhľadávané spojenia:
hrad cabrad, cabradsky vrbovok, bakocz, svaty anton, zrucanina hradu, fotografie, pristup, konske, vstupne, obnova hradu, okres krupina, banskobystricky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky