Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Bzovík (opevnený kláštor)

Bzovík bol pôvodne kláštor, ktorý bol prestavaný na pevnosť (hrad). Nachádza sa nedaľeko obce Bzovík v okrese Krupina. Kláštory bývali často terčom nepriateľov. Preto ich začali fortifikovať na opevnené objekty alebo pevnosti. To bol aj prípad kláštora Bzovík, keďže táto oblasť bola v 16. storočí ohrozená tureckým nebezpečenstvom. Kláštor vznikol v prvej polovici 12. storočí. Románsky dvojvežový kostol bol jednou z našich najvýznamnejších románskych stavebných pamiatok. Kostol bol v 15. storočí terčom útokov a tak viackrát vyhorel, ale zakaždým ho opravili a aj čiastočne prestavali.


Do centra pozornosti sa dostal po moháčskej katastrofe, kedy Žigmund Balaša vyhnal z kláštora rehoľníkov a hneď na to ho začal prestavovať na kaštieľ obohnaný mohutným opevnením. Nechýbali mohutné strielne a vnútorné ochodze na múroch. Celý areál chránili široké priekopy a mohutné nárožné bašty. Avšak už v roku 1620 hrad vyhorel a koncom 17. storočia sa opäť vrátil cirkvi. Začiatkom 19. storočia začal objekt pustnúť, posledné rany mu uštedrili boje počas druhej svetovej vojny i následné ničenie mestnymi obyvateľmi. Areál kláštoru sa nachádza v stave ruín, výnimkou je vonkajšie opevnenie, ktoré sa zachovalo a bolo pravdepodobne aj rekonštruované.


Fotografie pevnosti Bzovík

Následujúce fotografie nám poslal návštevník Ico. Ďakujeme.

Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Prístup k pevnosti Bzovík

Kláštor sa nachádza na okraji obce Bzovík. V tejto dedine môžeš odstaviť auto a potom sa prejsť pár metrov pešo.

Vstupné v pevnosti Bzovík

Kláštor je zrúcanina a preto sa tu vstupné neplatí.


Výhľadávané spojenia:
bzovik, klastor bzovik, fotografie, pristup, vstupne, pevnost, krupina, romansky dvojvezovy kostol, stavebna pamiatka, ruiny, zrucanina, rekonstrukcia, okres krupina, banskobystricky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)

Ďalšie alternatívy v tejto kategórii


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky