Váš komplexný turistický sprievodca Slovenskom

Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica

Banské múzeum v prírode nájdete 1 km od centra Banskej Štiavnice, a to smerom na Levice. Múzeum sa rozkladá v údolí pod tajchom Klinger, dnes už funguje viac ako 40 rokov a radí sa tak k najstarším a najrozsiahlejším baníckym expozíciam na Slovensku. Expozície zachytávajú vývoj rudného baníctva v stredourópskom priestore od stredoveku do 20. storočia. Za najvzácnejšie exponáty sa považujú gápeľ (motor od banského výťahu) na konský pohon a Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, ktorý sa pôvodne nachádzal v šachte Lill v Hodruši.


Okrem toho tu však nájdete aj Geologickú náučnú expozíciu. V tej sa nachádza napríklad aj geologická mapa, kde je možné vyhľadať horniny z tvojho rodiska. Neopakovateľným zážitkom pre všetkých je prehliadka podzemia. Každý návštevník dostane prilbu, plášť, lampáš a dobrodružstvo sa môže začať. Do podzemia sa vstupuje cez štoľňu Bartolomej. Prehliadka trvá cca 70 minút.

TIP: Oficiálna stránka

Fotografie Banského múzea v prírode

Nasledujúce fotografie nám poslal náš návštevník shiro, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Vchod do štôlne Bez pomenovania Bez pomenovania Bez pomenovania

Prístup k Banskému múzeu v prírode

Autom sa dostaneš až priamo pred múzeum, kde sa nachádza platené parkovisko.

Vstupné v Banskom múzeu v prírode

  • Dospelí: 5 € alebo 0,70 € len za povrchové expozície
  • Zľavnené vstupné: 2,50 € alebo 0,35 € len za povrchové expozície
  • Mimoriadne vstupy: 7 € za jednotlivca, resp. 75 € za skupinu (10 osôb)
  • Školské skupiny (15 členov): 2 €
  • Rodinné vstupné: 12 €

Výhľadávané spojenia:
banske muzeum v prirode, banska stiavnica, gapel, kachelmanov vodnostlcovy tazny stroj, hodrus, geologicka naucna expozicia, vstupne, cennik vstupneho, stolna bartolomej, okres banska stiavnica, banskobystricky kraj

Ak ti tu chýba nejaká dôležitá informácia, daj nám vedieť. Ak máš k dispozícii nejaké fotografie, ktoré by sa nám tu hodili, ozvi sa nám. Niektoré informácie nemusia byť aktuálne, radšej si ich over na oficiálnych stránkach. Ďakujeme za pochopenie :)


Copyright © 2022 - Kam na víkend - Váš komplexný turistický sprievodca SlovenskomMapa stránky